Londýn 2009

Londýn 2009 - Buckingham PalaceLetošní (v pořadí již třetí) cestu do Londýna inicioval momentální impuls. V Londýně jsme sice s Vaškem byli loni v srpnu, ale tohle město se mi nějak dostalo pod kůži. A tak mě jednoho dne napadlo, že bych si mohla udělat takový malý samostatný výlet – alespoň na pár dní. Hned druhý den ráno jsem bookovala hotel i jízdenku. 11.června jsem vyrazila busem z Prahy a 17.června už jsem zase byla zpět. Na procházku městem jsem měla celkem 3,5 dne.

Cesta:

Tentokrát jsem vyrazila autobusem se Student Agency za nějakých 2900 Kč za zpáteční jízdenku. Cesta trvala zhruba 18 hodin. Měli jsme vyrazil v 17:30 z Prahy – Florence, ale dopravní situace na dálnici z Brna autobus o hodinku zdržela. I tak jsme ale na VictoriaCoach Station v Londýně přijeli načas.

Ubytování:

Londýn 2009 - Royal Guest HouseZarezervovala jsem si jednolůžkový pokoj v Royal Guest House na sever od stanice metra Hammersmith (na modré Piccadilly Line, zelené District Line a růžové Hammersmith & City). Na sever od hotelu bylo další metro – Shepherd’s Bush (červená Central Line) a na západ Goldhawk Road (růžová Hammersmith & City). Růžová linka o víkendu nejezdila, takže jsem vyrážela vždy buď na Hammersmith nebo Shepherd’s Bush. Hammersmith byl vzdálený cca 1 km, Shepherd’s Bush tak o čtvrt kilometru méně. Hotel byl jednoduše zařízený a patřil dvěma bratrům, kteří byli moc příjemní a nápomocní. Na pokoji byla televize a varná konvice (hurá, můžu si udělat kafe). Jediným nedostatkem byl relativně velký hluk z ulice. Ale každodenní únava z chození se postarala o důkladný spánek:-).

London Pass:

Londýn 2009 - London PassPřed odjezdem jsem si objednala tzv. „London Pass with London Transport” na 3 dny. Běžně vychází na 63 liber (vstupy do památek) + 20 liber (doprava), přičemž se dá koupit i Pass bez úhrady za dopravu. Mě se povedlo vychytat slevu 5 liber z celkové ceny, takže jsem za něj dala 78 liber. Princip je takový, že s London Passem máte zdarma vstup do všech možných památek, muzeí, galerií či jiných zajímavých míst, kde byste často museli platit relativně drahé vstupy. Například do Tower of London, Kensingtonského paláce, ZOO, apod. Ta část „with Transport“ zase znamená, že za 20 liber můžete jezdit po Londýnu, jak se vám zachce (platí pro zóny 1-6). Zpětně můžu říct, že se mi London Pass hodně vyplatil. Ušetřila jsem s ním víc jak 50 liber (tedy necelých 1700 Kč). Jen pozor – během pracovního týdne platí karta na dopravu až od 9:30.

Trasa – 1.den:

Do Londýna jsem dorazila v pátek 12.6.2009 v 11 hodin. Z Victoria Station jsem zamířila Victoria Line na stanici Piccadilly Circus, kde jsem si do Britain Visitor Centre (či nějak tak) zašla vyzvednout svůj London Pass.

Londýn 2009 - Wellington ArchPak jsem se vrátila na metro a pokračovala Piccadilly Line na Hyde Park Corner. Tam jsem zamířila k Wellington Arch naproti vstupu do Hyde Parku. Jde o oblouk podobný Vítěznému oblouku v Paříži nebo Sieges Tor v mnichově. Hned vedle něj je socha Vévody z Wellingtonu, který je pro Angličany národním hrdinou. Na Wellington Arch se dá za 3,5 libry vylézt a shlížet tak na cestu, která vede k Buckinghamskému paláci, kudy denně směřuje královská jízda při výměně stráží.

Londýn 2009 - AkváriumNásledně jsem si hodila batoh do hotelu a zamířila District Line do centra – na Westminster. Vystoupila jsem u Big Benu a Houses of Parliament, přešla Westminster Brigde a zamířila do Akvária. Vstup vyjde na 16 liber. Můžete si tu prohlédnout ryby z rozličných biotopů, pohladit si hvězdici (to je spíš pro děti) a největší atrakcí je určitě obrovské akvárium se žraloky. Ti jsou opravdu docela hroziví a jsou tím, kvůli čemu stojí za to akvárium navštívit. Ve srovnání s akváriem v Monaku je ale to londýnské neskutečně drahé a nenajdete v něm tolik různých druhů mořských živočichů. V žádném případě nedoporučuji kupovat průvodce akváriem. Natěšená z Monaka, čekala jsem knihu, která mi řekne něco o akváriu a živočiších, které tu najdu. Jenže jsem za skoro 5 liber dostala tenoučkou eko-agitku s obrázky pro děti, jak jsou lidé zlí a ubližují rybičkám.

Londýn 2009 - Imperial War MuseumZ Akvária jsem pokračovala kolem London Eye s typickými dlouhatánskými frontami lidí. 17 liber a minimálně hodina čekání ve frontě mi připadá zbytečná – místo toho je lepší vylézt si na Monument, odkud je také pěkný výhled. Prošla jsem okolo Waterloo Station a pak zamířila zpět na jih k Lambeth North, odkud je to už jen 5 minut k Imperial War Museum. Vstup je zdarma. Muzeum seznamuje s historií válečných konfliktů od 1. a 2.světové války až do současnosti. Dozvíte se více o tajných službách, o obětech holocaustu, života dětí během války. Můžete si prohlédnout bojová letadla, tanky, torpéda, ruční zbraně. Seznámíte se s válečnými hrdiny i zločinci. Opravdu působivé výstavy. Stojí za delší návštěvu. V obchůdku v muzeu můžete zakoupit spoustu tematických předmětů – například dobovou příručku, jak zvládat válku.

Z muzea jsem se pak vrátila na Hyde Park Conner a šla podél Hyde parku až k Marble Arch – a pak už jsem zamířila domů. Ale ještě jsem se po cestě stavila v zelenině pro slaďoučký meloun a pak už hurá do hotelu.

Trasa – 2.den:

Druhý den v Londýně mi už platil můj Pass, takže jsem měla v plánu návštěvu několika muzeí. Vstala jsem brzy, a tak jsem mohla narychlo zaběhnout do Holland Parku. Je to klidný parčík mezi Shepherd’s Bush a Hyde Parkem. Protože jsem dorazila brzy, tak tu bylo hezky liduprázdno a všude běhaly veverky:-). Je tu část parku v japonském stylu – tzv. Kyoto garden a nebo oranžerie a spousta růžových keřů.

Londýn 2009 - Queen's GalleryZ Holland Parku jsem došla na Kensington  Olympia, kde jsem sedla na metro a vystoupila na Victoria Station. Odtud jsem prošla přes kouzelné Victoria Square se sochou královny Victorie ke Queen’s Gallery hned vedle Buckinghamského paláce. Vstup jsem namísto 8,5 liber měla s London Passem zdarma. Při vstupu jsem musela projít rámy a nechat si prohledat batoh. Galerie obsahuje nejcennější předměty, patřící královské rodině – ať jsou to obrazy, vázy, jídelní servisy, hodiny, nábytek, šperky, svícny, apod. Je to přehlídka jednoho krásnějšího předmětu za druhým. Když si půjčíte audio-průvodce, můžete se o těch nejvýznamnějších cennostech dozvědět vyčerpávající podrobnosti.

lLondýn 2009 - Buckinghamský palácPo hodince jsem se pak vmísila do davu, který pochodoval k Buckinghamskému paláci. V sobotu 13.6. 2009 totiž probíhala oficiální oslava královniných narozenin – tzv. Trooping the Colour, kterou doprovází velkolepá přehlídka stráží. Pokud chcete na tuto akci vyrazit, obrňte se trpělivostí a vyražte na ní hlavně s předstihem. Ulice kolem paláce jsou totiž již od rána plné lidí. Přehlídka začíná někdy po dvanácté a mě stačilo přijít ve čtvrt na dvanáct a sehnala jsem si docela pěkné místečko hned u zábran v 1.řadě. Čekání bylo dlouhé, pražilo sluníčko a kdyby nebylo veverky, co pobíhala za zády nic netušícího policisty, bylo by to k nevydržení. Ale pak už se postupně začaly vynořovat stráže – nejen ty typické v červených uniformách s černými čepicemi, ale hlavně jízda. Jedno uskupení za druhým, každé v jiných uniformách. Následovaly je kočáry s rodinnými příslušníky a pak už tu byl kočár s královnou. Vybrala si naprosto perfektní barvu kostýmku – tyrkysovou, protože v něm ji nešlo přehlédnout ani na desítky metrů. Pak stráže královnu doprovodily do paláce a já už nečekala dál, až královna vykoukne z balkónu, protože jsem měla další plány.

Bohužel jsem musela vynechat prohlídku Royal Mews s královskými kočáry a Guard museum o královských strážích, jelikož byly obě pro dnešek zavřené.

Londýn 2009 - Jewel TowerTakže jsem si došla na Westminster, kde se hned mezi Westminster Abbey a parlamentem nachází malá Jewel Tower. S London Passem opět vstup zdarma, jinak je to za 3 libry. Dříve věž sloužila k uchovávání cenností šlechty a je jednou z původních dvou věží historického Westminsterského paláce. Dnes je uvnitř výstava o historii parlamentu.

Londýn 2009 - Lambeth PalaceOd Jewel Tower jsem prošla na jih, pak mostem přes Temži, až k Lambeth Palace – arcibiskupskému sídlu. To je veřejnosti nepřístupné, nicméně zrovna probíhal víkend otevřených zahrad, a tak bylo možné navštívit alespoň vnitřní prostranství paláce a krásnou, relativně velkou a klidnou zahradu. Podával se tu i afternoon tea. Moc pěkné a klidné prostředí.

Londýn 2009 - Apsley HouseZ Lambeth Palace jsem sešla ke stanici Lambeth Nord a zajela si k Hyde Park Corneru, kde se kromě Wellingtonova oblouku a památníku nachází i Apsley House, což bylo Wellingtonovo sídlo. Mezi londýnskými honosnými sídly mi připadá docela opomíjené, ale jeho návštěva určitě stojí za to. S London Passem je zadarmo, jinak je to za 5,70 liber. Interiéry připomíná některé z našich bohatších zámků. Nejvíce určitě upoutá socha nahého Napoleona od Canovy pod hlavním schodištěm. Kromě ní si prohlédnete pokoje s dary, které Wellingtonovi věnovaly různé cizí mocnosti – Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Egypt, apod.

Londýn 2009 - Regent's Canal a CamdenPo Apsley House už pak zbýval jen předposlední bod sobotního programu – a to projížďka lodí po Regent‘s Canal. Vyjížděli jsme z tzv. Malých Benátek kousek od stanice Warwick Avenue a proplouvali skrz Regent‘s Park až do čtvrti Camden. Cesta trvala 45 minut a na konci nás čekala jedna z nejživějších oblast Londýna. Camdenská tržnice se spoustou stánků – s různými druhy jídla (já neodolala palačince se skořicí a cukrem za š libry), s oblečením, bižuterií, ale hlavně starožitnostmi. Camden má svoji jedinečnou atmosféru a při budoucí návštěvě Londýna se sem určitě vrátím.

Po Camdenu už následovala cesta do hotelu. Cestou jsem se stavila u McDonald’s, kde jsem si marně pokoušela koupit salát. Ty klasické, co mají u nás, prostě nedělají a malý zahradní už pro změnu neměli, takže to vyhrálo konkurenční KFC, kde jsem si pochutnala na Zinger salátu, který je v podstatě náš Caesar salát.

Trasa – 3.den:

Londýn 2009 - GreenwichTřetí den začal brzo – 7:30 snídaně a po 8 hod. už výšlap na metro. Dnešním cílem byl Greenwich. Ze Shepherd‘s Bush jsem jela metrem na Bank, což je snad největší stanice metra v Londýně. Mnohokrát jsem četla zkušenosti turistů, kteří se tu ztratili a hodinu bloudili. Ale musím říct, že nechápu, jak to dokázali. Značení je tu totiž zcela jasné a je na každém kroku. Jen cesta při přestupu z jedné linky na druhou trvá skoro 10 minut. Já šla na vlak DLR a odjela s ním na zastávku Cutty Sark. Cesta DLR je velmi zajímavá – je to takové venkovní metro, které projíždí ve výšce mezi obytnými a kancelářskými budovami a pod zem zajede, jen aby překročilo Temži. Na Cutty Sarku jsem vystoupila a zamířila k parku kolem kostela St.Alfege, který je jednou z dominant dolního Greenwiche.

Londýn 2009 - Royal ObservatoryA pak už jsem pokračovala parkem nahoru až k Royal Observatory a nultému poledníku. Vstup do observatoře je zdarma a seznámíte se zde s historií průzkumu vesmíru. Můžete se podívat na chronometry, hodiny, dozvíte se, kdo byli průkopníci v objevování vesmírných těles či stanovení přesného času. Prohlédnete si tzv. Octagon room, odkud astronom Flemsteed pozoroval svým teleskopem noční oblohu. Pokud byste chtěli, máte jen o pár kroků dále Planetárium, kde několikrát denně probíhají různá promítání. Vstup je placený. Na nultém poledníku si pak vystojíte menší frontu, pokud se na něm chcete vyfotit a určitě se nezapomeňte podívat dolů z vyhlídky směrem k řece. Otevře se vám totiž krásné panorama s Royal Navy College v centru.

Londýn 2009 - Royal Navy CollegeZ observatoře jsem přešla na východní část parku a sestupovala k Temži. Na sever od parku jsem postupně míjela Royal Navy College – doporučuji vstup východní branou, protože vstup od řeky není otevřen a musíte pak areál obejít až k Cutty Sarku. V College jsem se šla podívat do kaple a do Painted Hall, kterou všem doporučuji. Něco tak krásného jsem už dlouho neviděla. Velká hala s klenutým stropem vykládaná dřevem s pompézními malbami.

Londýn 2009 - Námořní muzeumZ College jsem pak jen přes cestu zašla do Námořního muzea, kde je vstup zdarma a díky London Passu jsem dostala navíc zdarma průvodce muzeem. Jde o největší námořní muzeum na světě (i když mě příliš velké nepřipadalo). Jsou tu různé kolekce zaměřené na oblečení námořníků, modely lodí, obrazy s tématem moře, můžete se podívat na různé tematické filmy, apod.

Od muzea jsem prošla kolem míst, kde stával Cutty Sark, který bohužel v r.2007 zachvátil oheň a dodnes se ho pokoušejí zachránit.

Londýn 2009 - ZOOZ Greenwiche jsem DLR a pak metrem vyrazila do Camdenu a po 15 minutové cestě dorazila do londýnské ZOO. S Passem opět zadarmo, jinak – tuším – něco pod 17 liber. ZOO je hodně uzpůsobená dětem, Podobně jako v pražské ZOO tu najdete úsek s domácími zvířaty. Je tu i plno atrakcí pro děti jako skluzavky či skákací hrad. Zvířecí druhy jsou celkem podobné jako v Praze. Mají tu gorily, lvy, tygry, žirafy, hrochy, tučňáky.. Výběhy jsou dělané tak, aby na zvířata bylo dobře vidět, což je velké plus. Přestože spousta průvodců tvrdí, že si máte na ZOO vyhradit celý den, tak mě stačila bohatě hodina a půl. Pak už to byl jen boj o to dostat se k východu, což je docela složité. Přesto, že jsem měla mapku, hlavní východ jsem už nenašla a musela jsem použít vedlejší. A pak opět metrem domů.

Trasa – 4.den:

Londýn 2009 - MonumentPoslední den měl být dle plánu nejhektičtější a nejbohatší na atrakce. A to taky byl:-). Ráno začalo v 9:35 výstupem 311 schodů na po 2 letech znovuotevřený Monument. S London Passem je vstup zadarmo, jinak za cca 3 libry. Je to nejvyšší samostatně stojící památník na světě a po těch všech schodech to uznají i vaše nohy. Výhled je pěkný, i když já měla zamračeno, takže byl lehce omezený. Po slezení dolů jsem dostala certifikát o absolvování cesty nahoru.

Z Monumentu jsem šla kolem kostela sv.Magnuse ke kostelu All Hallows, což je nejstarší kostel v části City. S London Passem dostanete zadarmo průvodce.

Londýn 2009 - TowerA odtud je to už jen pár kroků k Tower of London – jedné z nejnavštěvovanějších památek Londýna. Běžně tu narazíte na nekonečné fronty. Pokud se jim chcete vyhnout, přijďte někdy začátkem týdne chvilku před otevřením. S London Passem opět vstup zdarma, bez něj 17 liber. Navíc s Passem máte přístup do fronty pro skupiny, kde čekání ubíhá mnohem rychleji, I když mě počet čekajících přede mnou nejdřív lehce vyděsil, tak do 4 minutek jsem procházela hlavní branou. Tower se dá proběhnout za 1 hodinu, což se mi povedlo, ale lepší je nechat si hodiny 2, ať to máte v klidu. V Bílé věži, která stojí v centru Toweru zrovna probíhala výstava Dressed to Kill o Jindřichu VIII. Byly zde vystavené exponáty patřící králi – jako třeba jeho brnění, meče, sportovní oblečení, šperky, dary od jiných králů, apod. V další budově se podíváte na královské klenoty, které jsou opravdu úchvatné. Aby se před nimi netvořily fronty, stoupnete si na jezdící pás a postupně kolem jednotlivých klenotů projedete. V Beauchamps Tower si na zdech prohlédnete, co do zdí vyryli místní vězni, ve středověkém paláci zase dobový nábytek, Bloody Tower připomene vraždu dvou královských synů, Traitor‘s Gate místo příjezdu vězňů a samozřejmě tu narazíte i na dva symboly Toweru – Beafeatery a havrany.

Londýn 2009 - Tower BridgePo Toweru byla v plánu výstava na Tower Bridge. Opět s London Passem vstup zdarma jinak něco přes 7 liber. Projdete se po ochozech mostu a podíváte se i do strojovny, kde se seznámíte s principem, na jakém most funguje. V jednotlivých věžích se také podíváte na videa o vzniku a stavbě mostu a na ochozech si prohlédnete výstavu o životě kolem mostu či o různých zajímavých mostech všude možně po světě.

Londýn 2009 - HMS BelfastZ Tower Bridge jsem pak prošla po břehu řeky kolem City Hall po levé ruce ke křižníku HMS Belfast, ze kterého je dnes muzeum. A to muzeum, se kterým si velmi pěkně vyhráli. S London Passem vstup zdarma, bez něj asi 10 liber. Návštěvu opravdu doporučuji. Interiéry jsou doplněné dobovými figurínami, takže když to nejméně čekáte, vejdete d místnosti představující nemocniční pokoj, kde se lékař sklání nad pacienty. Chvíli mi trvalo, než jsem se přesvědčila, že jsou to opravdu jen figuríny;-). O kousek dál už je operační sál, jídelna, kuchyně, příděl potravin, sklad pošty, navigační můstek, kabina námořníků, vězení… jednou jdete po schodech nahoru, pak zase dolů a opět nahoru… Je to tu jako bludiště, kde neustále objevujete nové a nové chodby. Prostě paráda. A na závěr jsem si z přídě užila výhled na otevírající se ramena Tower Bridge, mezi kterými projížděla vysoká vyhlídková loď.

Londýn 2009 - London Bridge ExperienceZ HMS jsem mířila k jedné velké neznámé – k London Bridge Experience. Absolutně jsem netušila, o co půjde. Zaujala mě vlastně jen původní cena – skoro 22 liber (s Passem zadarmo), a tak jsem si řekla, že se tam zkusím podívat. A co že to vlastně je? Je to taková atrakce ve stylu strašidelného zámku, která vás (hlavně tedy děti) v první části seznámí s historií mostu přes herce představující různé osobnosti, ať už známé či neznámé. Mě ta první část nechytla, ale dětem se moc líbila. Druhá část už je o dost zajímavější. Půjdete do katakomb. Nasadíte si helmu, bílou vestu a zamíříte do temných chodeb v obloucích londýnského mostu. Nejdřív se ale vyfotíte, jak vyděšeně křičíte, aby vám pak vytiskli vaše foto. Katakomby jsou opravdu hodně, ale hodně strašidelné. I když si říkáte – jasně, támhle v rohu se krčí chlápek a pak na mě vybafne, tak vás to nepřipraví na to, jak je nalíčený a oblečený. Fuj, ale přežili jste to. Takže jdete dál. Procházíte chodbami kde ze stropu visí „uřezané“ hlavy. Atrapy, ale když se vás dotknou…Brrr. Pak místnost s rakvemi a baf! Další „mrtvola“. Tu jsem nečekala. A najednou začnou blikat stroboskopy. To snad ne! Hlavně v klidu. Chvíli to jde a pak najednou vejdete do vrcholu celé cesty – místnosti, představující jatka, kde ze stropu visí „těla“ mrtvých zvířat a najednou vás mezi nimi začne honit řezník s motorovou pilou. Víte, že to není doopravdy, ale ten zvuk… A když vám tou pilou začne mávat před obličejem, tak už se jen slyšíte, jak ječíte – stejně jako všichni ostatní před vámi i po vás. Uff…Ještě pár lekaček a konec. Pak si na konci vyzvednete za 7 liber vaše foto a jdete se někam uklidnit na kafe. Dětem určitě nedoporučuji, ale těm, co se rádi bojí, jednoznačně ano.

Londýn 2009 - Southwark CathedralPak už jsem to vzala jen směrem k Southwarkské katedrále, kde jsem s London Passem dostala zdarma průvodce, a celá uťapkaná odjela do hotelu. Ještě jsem si k večeři koupila skvělý kebab, roztřídila prospekty a průvodce a zalehla do postele. Druhý den jsem v 11 hodin odjížděla z Victoria Coach Station a domů přijela ve středu 17.6.2009 v 5 hodin ráno.

A co říct na závěr? Jednoznačně to, že se do Londýn určitě brzo vrátím. Tohle měst mě prostě přirostlo k srdci a hlavně je tu toho tolik, co lze objevovat. I po třech návštěvách mám pocit, že jsem neviděla ani půlku toho, co mě zajímá:-).

Co doporučuji navštívit z toho, co jsem viděla?

  • HMS Belfast
  • Greenwich – Royal Navy College, Námořní muzeum, Observatoř
  • Apsley House
  • Monument
  • Imperial War Museum

…a vlastně všechno ostatní, o jsem viděla. Jen to Akvárium bych asi vynechala.

N fotky z výletu se můžete podívat ve FOTOGALERII!

Powered by WordPress