Mlha (1980)

Mlha

Anglický název: The Fog

Režie: John Carpenter

Délka: 89 min

Země: USA

ČSFD | IMDB

Hodnocení: 70%

Mystery horor z pera Johna Carpentera o prokletém městečku, které musí platit za zločiny svých dávných obyvatel. V hlavní roli Jamie Lee Curtisová (Halloween) a Adrienne Barbeau (Věc).


Film vyšel v ČR na DVD v denníku Sport 13.5.2009.

Malé město Antonia Bay v Kalifornii plánuje oslavu na počest stého výročí svého založení. Námořník vypráví strašidelnou historku o ztroskotání lodi, moderátorka nočního vysílání místního rádia promlouvá svým hlasem do éteru, mladá dívka stopuje na opuštěné cestě a rybářská loď vplouvá do husté bílé mlhy, ze které se již její posádka nikdy nevrátí živá.

Film Mlha natočil režisér Carpenter hned po svém slavném průlomu s hororem Halloween. Ve svém druhém filmu v žádném případě nechtěl použt téma, které by se s Halloweenem dalo spojovat a tak u něj zvítězilo téma záhadné, tajemné a mrazící. Na rozdíl od Halloweenu Carpenter nepracuje s lekačkami či brutálnějším násilím (i když některá úmrtí nejsou úplně pěkná). Postupně buduje atmosféru napětí, ve které mu velkou měrou pomáhá ona mlha, ve které nevidíte ani na krok. A když v ní zahlédnete odlesky tmavých postav, tak už je po vás stejně pozdě.

Carpenter si do svého filmu přizval hrdinku Halloweenu Jamie Lee Curtisovou, na níž nakonec – v důsledku popularity Halloweenu – postavil propagaci snímku, přestože hlavní roli ztvárňuje Adrienne Barbeau  jako svobodná matka a moderátorka nočního rádia, která pracuje v majáku, z nějž sleduje postup mlhy a varuje před ní obyvatele městečka. Vedle nich si zahrála i matka J.L.Curtisové – Janet Leighová, kterou si určitě pamatujete ze slavné sprchovací scény z hororu Psycho.

Mlha je už téměř 30 let starý film, ale přesto neztrácí na své tajemnosti. Pravdou ale je, že příznivcům vyvražďovaček a hororů typu Hostel nic neřekne. Budou ji považovat za nudnou, utahanou, neinvenční a hlavně vyměklou. Já si ale vždycky raději pustím Mlhu než abych viděla byť jen minutu Hostelu.

>>>Objednejte si DVD Mlha na DVDr.cz za 69,-

Specifikace DVD:

Zvuk – Dolby Digital 2.0 CZ, DD 5.1 Engl
Titulky – české

Komentáře jsou uzavřeny.

Powered by WordPress