Benátky 2009

Benátky 2009 - Basilica San MarcoPo únorovém výletu do Kodaně a březnovém výletu do Vídně jsme se rozhodli vyjet trochu víc na jih. A protože jsme náhodou narazili na relativně cenově neáročný poznávací zájezd do Benátek, který spadal na víkend před Velikonoci (11.-12.4.2009), moc jsme neváhali. A Benátky nás v žádném případě nezklamaly.

Nejprve trocha faktů o Benátkách:

 • Benátky jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko (Veneto).
 • Mají přes 360 000 obyvatel.
 • Každý rok je navštíví přibližně 12 milionů turistů z celého světa.
 • Město se skládá ze šesti čtvrtí (sestieri):  Cannaregio, Castello, San Marco, Dorsoduro, San Polo a Santa Croce. Uprostřed nich se nachází Canal Grande, který je dělí napůl – tři sestieri se nalézají na východním břehu a tři z nich na západním.
 • Benátky se rozkládají na 118-ti ostrovech a ostrůvcích, které spojuje cca 400 mostů.
 • Symbolem města jsou gondoly a gondoliéři v pruhovaných trikách a kloboucích.

Cesta:

Do Benátek jsme vyrazili s cestovní kanceláří Inter Zbiroh. Vyjeli jsme autobusem v pátek 10.4. 2009 v 18hod. a druhý den jsme do Benátek dorazili někdy před 10 hod. Zpět jsme se vraceli v neděli 12.4.2009 v podvečer (tuším tak v 19hod.) a do ČR jsme přijeli v pondělí v brzkých ranních hodinách. Zájezd nás vyšel cca 3 500 Kč na osobu.

Ubytování: Benátky 2009 - Hotel Aréna

Noc ze soboty na neděli jsme strávili v hotelu Arena v Lido di Jesolo, vzdáleném asi hodinu od Benátek. Byl to jednoduše zařízený, ale čistý hotel, který nás překvapil relativně bohatou večeří. Na začátek salát, pak buď polévka minestrone nebo těstoviny, hlavní chod (vepřové plátky se zapečenými bramborami) a nakonec dezert (jablečný koláč nebo zmrzlina, pudink či ovocný kompot).

Prohlídka města:

1.den Benátky 2009 - Tronchetto

V sobotu ráno jsme  dorazili autobusem na Tronchetto, kde jsme museli autobus opustit a vydat se do ostrovního města po vodní cestě. Využili jsme 36-hodinového lístku na lodní dopravu za 23 EUR. Cena se sice nezdá úplně nízká, ale vzhledem k tomu, kolik jsme toho za víkend najezdili, se to vyplatilo.

Zajímavostí je, že v Benátkách jsou všechny nástupní zastávky  sice betonové, ale na rozdíl od domů nejsou na kůlech a plují ve vodě, přivázané řetězy k břehu. Benátky 2009 - Ca d'Oro

Z Tronchetta jsme pluli kanálem Grande k mostu Rialto, kam jsme dojeli za nějakých 20 minut. Cestou nás provázela hustá mlha, která se ale úderem 11 hodiny rozplynula a pak už nás čekalo jen hřejivé jarní sluníčko. Po cestě k Rialtu jsme projížděli okolo prý nejkrásnějšího benátského paláce Ca d’Oro – Zlatého paláce. Kupodivu není zlatý, ale vykládaný růžovým mramorem a hodně připomíná styl, v jakém je postaven Dóžecí palác. Uvnitř paláce se nachází galerie Franchetti s italskými malbami a plastikami. Benátky 2009 - most Rialto

Ponte Rialto je snad nejznámější, ale i nejfotogeničtější most přes  Canal Grande. Byl postaven již roku 1592 a to velmi zajímavým způsobem – je rozdělen do 3 uliček, které jsou od sebe odděleny stánky se suvenýry. U mostu je relativně velké stanoviště gondoliérů. Z mostu je výhled na kostelík San Giacomo di Rialto a jen pár kroků směrem na západ se nachází Rialtská tržnice. Benátka 2009 - Rialtská tržnice

K tržici se dostanete uličkou plnou stánků se suvenýry, šperky, zdobnými karnevalovými maskami (ty tu najdete na každém rohu) a také občerstvením. Rialtskou tržnici je dobré navštívit v dopoledních hodinách, protože později už budete jen koukat na prázdné stánky. Toto je snad jediné místo, kde uvidíte ty pravé Benátčany. Prochází tu mezi stánky s ovocem, zeleninou, ale hlavně se koncentrují na rybím trhu, který svou bohatostí nejednoho překvapí.

Po cestě na tržnici jsme na pravé straně minuli Palazzo dei Camerlenghi ze 16.století. Ten dříve který sloužil jako finanční soud. Benátští obchodníci v něm soudili různé finanční prohřešky a přímo v budově bylo i vězení.

Z tržnice jsme pak pokačovali úzkými uličkami a mosty přes kanály až na najznámější benátské náměstí – Náměstí Sv. Marka. Na něm jsou ty nejnavštěvovanější památky z celých Benátek – Dóžecí palác, Bazilika sv.Marka, Orloj a Kampanila.

Benátky 2009 - Orloj
Orloj
Benátky 2009 - Dóžecí palác
Dóžecí palác
Benátky 2009 - Bazilika Sv.Marka
Bazilika Sv.Marka
Dóžecí palác pochází původně z 9.století, ovšem dnešní podoba vznikla až ve století 15. Palác sloužíval jako sídlo benátských vládců a dnes je využíván především pro nejrůznější výstavy a je sídlem benátských ekologických společností a architektů. Vstupné činí 13 EUR.

Bazilika sv.Marka je zbobná stavba s pěti kupolemi, inspirovaná byzantským slohem. Zevnitř i zvnějšku je dekorovaná mnoha mozaikami a freskami. Vstup dovnitř je zdarma a tak se připravte na dlouhé fronty. Placená je ale například Pokladnice či vstup na vyhlídkové terasy.

Torre dell Orologio neboli orloj se nachází na severní části náměstí. Byl postaven v 15.století a každou celou hodinu odbíjejí dvě sochy na vrcholu.

Na jižní straně náměstí směrem k moři stojí Dva sloupy. Před staletími mezi nimi probíhaly popravy a tak se dodnes traduje, že kdo mezi nimi projde, bude mít smůlu.

Západní část náměstí tvoří tzv. Procuratie Nuove a Procuratie Vecchie – tedy nová a stará prokurácie, kde najdete množství barů, kaváren a obchůdků. V jejich čele je Muzeum Correr s historickými předměty a uměním spojenými s Benátkami.

Benátky 2009 - Kampanila
Kampanila
Benátky 2009 - výhled z Kampanily
Výhled z Kampanily
Benátky 2009 - výhled z Kampanily
Výhled z Kampanily
Co je dobré nevynechat, je výjezd výtahem na vrchol Kampanily. Stojí sice 8 EUR, ale ten výhled se vyplatí. Na jihu vidíte kostel San Giorgio Maggiore, směrem na jihozápad bývalou celnici a kostel Santa Maria della Salute. Na sever zase ze záplavy domů vykukuje palác rodiny Contarini nazvaný “Šnek” podle svého venkovního točitého schodiště. Přehlédnete přes celé Náměstí sv.Marka. A navíc tu nahoře najdete snad nejlevnější suvenýry v Benátkách:-).

Po Kampanile jsme se odpojili od průvodkyně, která brala zbytek zájezdu na zmíněný San Giorgio Maggiore, na jehož věž se také dá vyšplhat, a zamířili do uliček pryč od turistů. Zde už jen stručně zmíním další body naší trasy, které určitě stojí za návštěvu:

 • Divadlo La Fenice - nejstarší divadlo v Benátkách
 • Kostel sv.Štěpána
 • Ca’Dario – “Proketý dům”
 • Palazzo Grassi
 • Galeria Academia
Benátky 2009 - Palazzo Contarini
Palazzo Contarini del Bovolo
Benátky 2009 - La Fenice
Divadlo La Fenice
Benátky 2009 - Santa Maria della Salute
Santa Maria della Salute
Benátky 2009 - Námořní muzeum
Námořní muzeum
Benátky 2009 - San Giorgio Maggiore
San Giorgio Maggiore
Benátky 2009 - gondoly
Gondoly
U Palazzo Grassi jsme nasedli na lodní taxík a dojeli si na východní cíp ostrova – k veřejné zahradě. Ta je sice malá, ale je to jeden z mála zelených koutů ve městě. Od zahrady jsme pak šli po břehu polem Námořního muzea, kolem Mostu vzdechů zpět k Dóžecímu paláci a pak už na loď k Tronchettu a busem do hotelu.

2.den

Druhý den byl na plánu výlet na ostrovy Murano a Burano. Po snídani jsme vyrazili z Lido di Jesolo do Punta Sabbioni, kde jsme nechali bus a nasedli na loď směr Burano.

Benátky 2009 - loď na ostrov Burano
Loď na ostrov Burano
benatky-2009-burano-kostel
Výhled na Burano
benatky-2009-burano-kanal
Procházka Buranem

Ostrov Burano je známý hlavně svými pestrobarevnými domečky a výrobou krajky. Z Punta Sabbioni trvá cesta na ostrov asi 40 minut. Burano má dnes cca 4 tisíce obyvatel a leží 7 km od Benátek. Městečko neoplývá nějakými zajímavými galeriemi, muzey či architektonickými prvky, ale má jedinečnou atmosféru, kterou nemohou narušit ani davy turistů. Na jednom konci ostrova najdete kostel, který je tak nahnutý, že vypadá, jako by měl každou chvíli spadnout. Na ostrůvku je spousta stánků a obchůdků, ve kterých si ujdete nějakou maličkost, která Vám udělá radost. My neodolali velké karnevalové masce (25 EUR), která nám teď zdobí stěnu obývacího pokoje.
Benátky 2009 - ostrov Murano
Příjezd k Muranu
Benátky 2009 - Basilica del Santi Maria e Donato
Basilica del Santa Maria e Donato
Benátky 2009 - Murano
Murano
Ostrov Murano je nejmenší benátský ostrov. Proslavil se hlavně sklárnami, které sem byly přemístěny z Benátek roku 1291, aby se předešlo nebezpečí požárů. Na foukání skla se můžete zajít podívat i osobně a pokud vás zajímají spíše výsledné produkty, najdete tu Muzeum skla (vstup 5,50 EUR). My se do něj zašli podívat a překvapilo nás, jak byla výroba skla vyvinutá již v 1.století n.l.  Kromě muzea jsme při procházce napříč ostrovem míjeli i krásný maják a baziliku del Santa Maria e Donato.
Po cestě lodí zpět do centra Benátek jsme míjeli ostrůvek San Michele, který slouží výhradně jako hřbitov. Tomu odpovídá i jeho přezdívka – “Ostrov mrtvých”. Spadá pod čtvrť Cannaregio, která leží jen kousek na jihozápad od ostrůvku. Kostel Chiesa di San Michele in Isola z roku 1469 je vůbec prvním renesančním kostelem v Benátkách.

Po výstupu z lodi na zastávce Venezia Fondamenta Nuove jsme prošli kolem krásného jezuitského kostela Gesuiti a pokračovali do vylidněných uliček vnitřních Benátek. Je zajímavé, jak stačí jen trochu sejít z hlavních ulic a najednou si můžete užívat tu pravou atmosféru Benátek – tiché kanály, kostely všech možných stylů, domy, kterým kvůli vysoké vlhkosti začíná opadávat omítka…

benatky-2009-madonna-del-ortoDalší kroky nás zavedly ke kostelu Chiesa della Madonna dell’Orto či k domu malíře Tintoretta. Okouzlilo nás také prostředí vůbec první židovské čtvrti z roku 1516 – Ghetto Nuove. Překvapilo nás, že slovo ghetto pochází z italštiny a znamená “slévárna”. Ona první židovská čtvrť byla na místě bývalé slévárny, kam byli nuceně sestěhováni židé z celých Benátek.

Jen kousíček od ghetta jsme si zašli do krásné pizzerie, pak do nedalekého zastrčeného parčíku a nakonec skončili na vlakovém nádraží u kostela Santa Maria di Nazareth.

Pak už jsme se musel vrátit na Náměstí sv.Marka, kde na nás čekala průvodkyně a zbytek zájezdu. Domů jsme odjížděli v podvečer, kdy Benátky získávají svou další, romantickou tvář.

Tipy a postřehy:

Benátky jsou známým turistickým cílem, takže je třeba počítat s tím, že minimálně na některých místech si jich užijete pěkné davy. Platí to zejména pro různé prázdniny či svátky.

Ale i o velikonocích, kdy Benátky zažívají snad největší nápor stačilo opustit Náměstí sv.Marka a měli jste některé uličky jen sami pro sebe.

Pokud si chcete koupit nějaký ten suvenýr, koluje fáma, že ty nejdražší najdete na Náměstí sv.Marka. Ale my třeba nejlevnější pohledy nebo magnetky koupili na vrcholu Kampanily, která je uprostřed náměstí. A i ostatní věci vycházely víceméně cenově stejně jako jinde. Maximálně o Euro navíc.

Jako suvenýr-dárek se nám osvědčily náušnice nebo přívěsky s karnevalovými maskami. Jsou stylové a dají se sehnat třeba už za 3,5 EUR. Nejvíc jich mají na v uličce mezi Rialtským mostem a tržnicí.

A kdybyste chtěli něco většího, tak všude budete mít na výběr ze stovek karnevalových masek různých tvarů i velikostí. Doporučujeme do nich investovat tak 25 EUR, za něž se prodávají ty větší a umně zdobené. My neodolali:-).

Nezapomeňte se stavit také v některé z mnohých restaurací. Nám se osvědčila pizzerie s výhledem na kostel San Geremia, kousek od Palazzo Labia a jen pár desítek metrů od Ghetto Nuove. Pizza vyšla na 8-12 EUR.

Určitě vyražte do židovské čtvrti. Najdete tu synagogy a také potomky původních obyvatel, které můžete běžně potkat na ulici. Jasně, svoji roli v tom hraje marketing – ale i tak má ghetto svoji jedinečnou atmosféru.

V žádném případě nevynechejte návštěvu ostrovů Murano a Burano. Oba ostrovy jsou jedinečné svojí atmosférou a taky minimálně v dopoledních hodinách nabízejí větší klid než samotné centrum Benátek.

Určitě se nezapomeňte svézt vodním taxíkem – tzv. vaporettem. Je to velmi efektivní způsob dopravy a hlavně z něj máte skvělý výhled na památky.

Běžte se určitě podívat na Náměstí sv.Marka a když budete mít čas, zkuste si vystát frontu do Baziliky nebo Dóžecího paláce. Fronty sice vypadají hrozivě, ale postupují celkem rychle.

V případě dešťů se připravte, že Benátky budou pod vodou a budete muset chodit po můstcích, které vám mohou značně zkomplikovat prohlídku města. Ale i tak se to dá zvládnout.

Komentáře jsou uzavřeny.

Powered by WordPress