ŽebrákV neděli ráno jsme vyrazili na výlet do křivoklátských lesů – na hrad Žebrák, Krakovec a nakonec Hamousův statek. V rámci propagační akce Národního památkového ústavu jsme chtěli nasbírat další razítka do soutěže “Noc na Karlštejně”. Odjezd z Černošic byl v půl desáté. Návrat tamtéž kolem půl šesté. Celá délka trasy byla okolo 180 km.

Souhrnné údaje:

  • účastníci: Vašek, Žaneta, Jana, Alžběta
  • trasa: 180 km, 8 hod, 6 zastávek
  • druh dopravy: osobní auto

Bubovice

Bubovice

První zastávka za dvacet minut cesty byla v Bubovicích. Je zde menší letiště a u něj geocache. Snažili jsme se chvíli hledat, ale bohužel se nepodařilo. Pokračovali jsme dál.

Žebrák

Točník z ŽebrákuCesta nás dovedla až na zříceninu hradu Žebrák. Během tří dnů jsme tu už podruhé. V sobotu a neděli mají otevřeno a tak jsme si vylezli až na věž. Po pěkném výhledu do kraje a focení na vrcholu věže s dominantou hradu Točník v pozadí jsme zase sešli dolů a ještě se trochu prošli obcí Točník. Místní restaurace točí pivo Herold na které si ještě dobře pamatujeme z Březnice.

Cesta na hrad Krakovec vede přes Skryje.

Skryje - hospůdka u Grillů

Skryje

Zastávka ve Skryjích nás zavedla k obědu do Hospůdky u Grillů. Všichni jsme si tu pochutnali. Žaneta na svíčkové, já s Janičkou na řízku a Alžběta na jelenovi. Mají tu také točenou zmrzlinu z automatu. Na závěr – na cestu – jsme si dali velkou porci za 30 Kč.

Krakovec

KrakovecDále jsme pokračovali na hrad Krakovec. Přijeli jsme sem asi ve čtvrt na dvě. Na prohlídku jsme si museli počkat, vrata byla zavřená. Odlovili jsme si zatím kešku. Chvilku nám to zabralo, ale nakonec bylo místo jasné a pěkné. Vrátili jsme se k hradu, stále zavřeno. V občerstvení nás informovali, že by mělo být otevřeno, tak jsme se vrátili a po druhé hodině nám správce otevřel. Prohlídka stojí za to. Je to zajímavý hrad. Nebo zřícenina? Ale našli jsme tu spoustu zajímavostí. Můžete se zavřít do klece, zahrát si na princeznu a zapózovat, nebo si projít místnosti, které jsou opravdu středověké. Často jim chybí střecha, ale dá se vlézt i do dvou jeskynních sklepů.

Je to pěkný hrad a návštěvu doporučujeme.

Vstupné 30 Kč (20 Kč zlevněné) + 5 Kč foťák.

Přes Křivoklát jsme dále pokračovali až do Zbečna.

Hamousův statek

Hamousův statek

Ačkoli Alžběta prohlásila, že na roubený statek se těší, moje vyhlídka na prohlížení staré chalupy byla poněkud méně optimistická. Ve Zbečně jsme památku snadno našli. Přivítal nás ve dveřích správce, který byl přestrojen do takového chasnického nebo mlynářského oblečku. Ukázalo se, že je to vtipný chlapík, který si zaflirtoval se všemi přítomnými dámami. O statku nám chvíli povídal a nedá se říci, že by to nebylo zajímavé. Bylo vidět, že mu statek není cizí a že o něm nejen něco ví, ale sám se podílí na jeho údržbě a využívání v souladu s cíli zpřístupnění této památky.

Hamousův statekDozvěděli jsme se mimo jiné i o pečlivém archeologickém výzkumu, který se zde pod podlahou prováděl, nebo také o pravidelném pečení chleba, jež zde sám každou letní sobotu předvádí. Vítanou pomocí jsou mu případně přítomné kuchařky. Také jsme byli  na další pečení pozváni.. Zvažujeme, že se, po cestě na Křivoklát, zastavíme. Nejlepší doba je prý mezi 11 a 12 hodinou.

Ač jsem ze začátku k tomuto místu přistupoval skepticky, zásluhou průvodce se mé smýšlení o Hamousově statku výrazně vylepšilo. Není to “jen tak nějaký barák”. Doporučuji.

Nižbor

Nižbor

Zámek v Nižboru jsme navštívili již dříve, tentokrát jsme se zde zastavili pro cache a na něco malého do restaurace.

Na zámku jsme zakoupili turistickou známku a odlovili jsme si kešku. Pak už jsme se přesunuli pod zámek, kde se nachází restaurace. Naposledy jsme si zde pochutnali a tak jsme rádi přišli znovu. Bohužel jsme byli tentokrát velmi nemile překvapeni. Otevřena byla pouze venkovní zahrádka, která je vystavěna nad smrdícím kanálem. Čepují tu pivo a rozlévají kolovou limonádu. Takže tohle už raději znovu ne..

Chtěli jsme ještě pokračovat do Berouna na medvědy, ale už jsme toho měli docela dost, tak naše další cesta vedla zpátky domů. Přes Beroun do Loděnic, pak na Roblín a Černošice. K večeři byla vynikající fejžoáda..

Komentáře jsou uzavřeny.

Powered by WordPress