Zámek Hořovice a hrad Točník

Zámek HořoviceNa prvního máje jsme se vydali na výlet na památky NPÚ na Hořovicku. Konkrétně na zámek v Hořovicích a potom na hrady Žebrák a Točník. Cestu jsme spojili s kešováním okolo Točníku a pak v obcích kolem Berouna – Svaté a Počaplech.

Zámek Hořovice

Květ kaštanu Parkování je možné přímo před zámkem a je zdarma. V současné době jsou otevřeny 2 návštěvnické okruhy – “Reprezentační prostory” a “Hry a hračky”. V přípravě je ještě jeden další okruh. Kromě obou okruhů je možné se podívat také na výstavu hracích strojků nebo nadpřirozené bytosti. První okruh trvá hodinu, druhý půl – stejně jako hrací strojky. V na místě jsme byli před desátou a začátek prvního okruhu byl v 10:30. Koupili jsme si dvě vstupenky po 90 Kč (snížené vstupné je za 60,-).

Před prohlídkou jsme měli dost času, tak jsme se prošli po zámeckém parku. Pro kačery je tu jedna keš. Po procházce jsme akorát přišli na prohlídku a za chvilku už se šlo. Celkem nás bylo na prohlídce 8 i s průvodkyní. Mezi nejzajímavější místnosti prohlídkového okruhu patří oválná knihovna a herna. Na závěr je možné si prohlédnout také historii slévárenství na Hořovicku a Komárovsku.

Pak už jsme pokračovali přes Žebrák do obce Točník, kde se nachází zřícenina hradu Žebrák a hrad Točník.

Žebrák a Točník

Žebrák Cesta z Žebráku je dobře značena směrovkami slovem “Hrady”. Parkování stojí o sobotách a nedělích 40 Kč / den. Vybírali jej i v pátek 1.5., ve státní svátek. To, že jsme platili parkování i ve svátek, ačkoliv oficiálně se má platit jen v sobotu a neděli ve mně vzbudilo naději, že hrad Žebrák, který má být otevřen také jen v sobotu a neděli možná bude otevřen i ve státní svátek. A… nebyl. :-) Ačkoliv by tím obec mohla vydělávat, protože potenciálních návštěvníků se sešlo dost, asi to nepotřebuje. Vedle Žebráku je keš, kterou jsme ulovili, ačkoliv jsem to nepovažoval za příliš bezpečné.

Hrad TočníkŽebrák byl tedy uzavřen, následovala cesta na Točník. Je možné jít po turistické značce strmě vzhůru nebo to vzít po cestě kolem stáda koz. Na horu vede asfaltka, přístup je prakticky bezbariérový. Pod mostem do hradu žije medvěd a nedaleko od něj lze najít geologickou přírodní pozoruhodnost. Prohlídka Točníku je samostatná. Vstup stojí 90 Kč a dostanete vytištěného průvodce a můžete se po hradě procházet jak je libo. Lze tu najít netopýry, kapli, sokolníka a spoustu dalších věcí. V těsném okolí hradu jsou také dvě kešky. Po návštěvě hradu jsme se vydali dolů po žluté značce a došli zpět až k parkovišti.

Další naše cesta vedla ke keším v Černíně, Svaté a Počaplech.

Fotografie z výletu:

Komentáře jsou uzavřeny.

Powered by WordPress