Zámek v oblacích (2004)

zamek-v-oblacichPůvodní název: Hauru no ugoku shiro

Anglický název: Howl’s Moving Castle

Režie: Hayao Miyazaki

Délka: 119 min

Země: Japonsko

ČSFD | IMDB

Hodnocení: 80%

Japonský animovaný fantasy film o lásce a přátelství, které překoná všechny překážky.


Film vyšel v ČR na DVD 5.2.2009 v rámci edice FilmX.

Zámek v oblacích vypráví o mladé kloboučnici Sophii, která žije v malém městečku v době, která hrozí válkou. A kromě toho se městem nesou zvěsti o čaroději Howlovi, který prý krade lidem srdce. Sophie se s Howlem zanedlouho setká, když ji zachrání před dvojicí vojáků. Ale Howl není jediný člověk s magickými schopnostmi v okolí. Ještě téhož dne do Sophiina obchodu zavítá Čarodějnice z Pustiny, která Sophii promění ve stařenku. Sophie se pak vydává hledat lék na její kletbu a zdá se, že jediným, kdo jí může pomoci je právě Howl – mladý, sebestředný, pohledný čaroděj, který žije v obřím zámku, který putuje krajinou. Začne u něj pracovat jako pomocnice a netrvá dlouho a do Howla se zamiluje. Jenže je toho tolik, co musí překonat – nejen svoji kletbu, ale také kouzlo, které očarovalo Howla a získává nad ním stále větší moc…

Film  Zámek v oblacích je sice animovaný, ale to neznamená, že je určen jen dětem. Je žánrově pestrý – chvílemi pohádkový, náhle dramatiký, romatický a také strašidelný. Místy se stane, že nebudete úplně přesně vědět, co se děje, ale takhle už to ve filmech Hayao Miyazakiho občas chodí. Nikdy Vám nedá 100% informací, ale nechává na vás, abyste si je dotvářeli a uvažovali, co asi za čím stojí. Neznamená to ale že Zámek v oblacích je nějaké filozofické dílo. Je to film dobře stravitelný, který má obrovské kouzlo ve svém nadšení, naivitě, pestrobarevnosti, široké fantazii, vnitřním náboji a nezlomné lásce.

Pokud se Vám tento film líbil, mohu doporučit snad ještě roztomilejší Cestu do fantazie (2001) či komplexnější a vážnější Princeznu Mononoke (1997).

>>>Objednejte si DVD Zámek v oblacích na Filmopolis.cz za 99,-

Specifikace DVD:

Zvuk – Dolby Digital 5.1 – česky, Dolby Digital 5.1 – japonsky
Titulky – České

Komentáře jsou uzavřeny.

Powered by WordPress