Kozoroh 1 (1978)

kozoroh-1

Anglický název: Capricorn One

Režie: Peter Hyams

Délka: 123 min

Země: USA / Velká Británie

ČSFD | IMDB

Hodnocení: 60%

Konspirační thriller o zfalšovaném přistání na Marsu s Elliottem Gouldem, James Brolinem, O.J.Simpsonem a Telly Savalasem.


Film v ČR na DVD vydal Filmhouse v edici Filmových návratů 17.9.2008.

Americká veřejnost i vláda ztrácí zájem o vesmírné lety a tak se NASA rozhodne udělat něco, čím to všechno změní. Připraví misi na Mars. Raketoplán Kozoroh 1 je těsně před startem, když 3 astronauty, kteří jej mají obývat, vytáhnou ven z raketoplánu. Ukáže se, že celý let je jen fraška pro veřejnost. Raketoplán odstartuje a astronauté jsou pak donuceni pod výhrůžkami zabitím jejich rodin nasimulovat přistání na Marsu před kamerami a spojit se se svými rodinami ve falešném přímém přenosu. Nemělo by to chybu, kdyby těsně před přechodem do atmosféry neupadl raketoplánu tepelný štít a všichni astronauté tak rázem nebyli považováni za mrtvé.

Astronauté se po tomto zjištění vydávají na útěk před NASA, která se je snaží zabít. Na stopu podvodu se dostává televizní reportér, kterému začne jít brzy o život. Vyváznou z toho astronauté živí? Přijde reportér na to, co se opravdu stalo? Jak daleko je NASA schopna zajít kvůli utajení pravdy?

Film je zajímavou směsicí konspiračního thrilleru, sci-fi a dramatu. Karty jsou jasně rozdané od začátku. Astronauti jsou hrdinové a americká vláda (potažmo vedení NASA) je ta zlá. Ale až do konce budete napjati, jak to všechno dopadne. Film může v mnohých vyvolat reminiscenci spojenou s fámami, že ani přistání na Měsící nebylo skutečné. A to je, myslím, známka toho, že film plní svůj úkol – zabavit na hodinu a půl a třeba i přimět lidi k přemýšlení – na jedničku. Na druhou stranu má ale film slabší místa, kdy docela nudí a konec je natočen zvláštním zpomaleným tempem, které mi připadalo značně kýčovité. Ale v celku jde film doporučit.

>>>Objednejte si DVD Kozoroh 1 na Filmopolis.cz za 99,-

Specifikace DVD:

Zvuk – Stereo 2.0 – česky, Dolby Digital 2.0 – anglicky
Titulky – české
Obrazový formát 16:9

Komentáře jsou uzavřeny.

Powered by WordPress