Kodaň 2009 – 1.den

kodan-2009-den-11 První den v Kodani začal ještě potmě – v 7 hodnin ráno. Vystoupili jsme z autobusu, rozkoukali se, kde jsme a vyrazili za památkami. Na plánu jsme jich měli tolik, že jsme ani neveřili, že bychom je mohli stihnout všechny navštívit, ale nakonec jsme zvládli to, co jsme chtěli.

Termín výletu: 20.-23.2.2009
Doprava: Autobusem Student Agency (12 hodin)
Ubytování: Hotel Clarion 27, Longangstraede 27
>>> Přečtěte si naše tipy a postřehy z výletu do Kodaně

Radniční náměstí v Kodani

Naše první kroky z nádraží Dybbolsbro (kde stavěl autobus) vedly na Radniční náměstí (Radhuspladsen) s krásně zdobenou renesanční radnicí z přelomu 19. a 20.století. Na budově se vyjímá zakladatele města Kodaně – biskupa Absalona v nadživotní velikosti. Radnici je možné si prohlédnout i zevnitř – mají tu mimojiné krásný orloj. Je možné podívat se také na 106 metrů vysokou radniční věž (Vstup: 10 DKK).

kodan-2009-ny-carlsberg-glyptotek

Cestou k náměstí jsme míjeli Muzeum Ny Carlsberg Glyptoték. Je to jedna z nejpopulárnějších památek mezi turisty. Muzeum otevřel veřejnosti syn zakladatele pivovaru Carlsberg – Carl Jacobsen se svou manželkou Otilií. Uvnitř se nacházejí rozsáhlé sbírky malířského či sochařského umění od starověku (Etruskové, Egypt, Řecko, Řím), přes francouzský impresionismus (Cézanne, Monet, Manet a další) či současné dánské sochařské sbírky (Vstup: 50 DKK). kodan-2009-tivoli

Naproti Ny Carlsberg Glyptoték se nachází nejstarší zábavní park v Evropě – Tivoli, zpřístupněný roku 1843. Park je otevřený od poloviny dubna do konce října, takže jsme se na zasněžené atrakce mohli dívat jen přes plot. Ale i tak nás docela nalákaly.

Z Radničního náměstí jsme pokračovali po pěší třídě Stroget (celkem 3 kilometry dlouhá), která je plná obchodů s oblečením, obuví, kosmetikou, ap. Ráno jsme v ulicích neviděli ani živáčka, zato v odpoledních hodinách zejména tato část Kodaně ožívá a tvoří se tu davy nakupujících. kodan-2009-vor-frue-kirke

Další kroky směřovaly ke Kodaňské univerzitě – největší a nejstarší univerzitě v Dánsku (z r. 1479) – a protilehlému Vor Frue Kirke (Kostel Panny Marie) z r. 1922. Na daném místě stál první kostel již ve 12.století, ale byl vypálen a od té doby mnohokrát přestavován. Poté jsme míjeli observatoř Rundetaarn (na věž jsme pak vystoupali až druhý den) a pokračovali k paláci Rosenborg. Palác Rosenberg v Kodani

Rosenborg nechal r.1605 postavit král Christian IV., protože chtěl mít své sídlo uvnitř městských hradeb Kodaně. Nicméně již o 100 let později královská rodina Rosenborg opustila a přestěhovala se na zámek Fredensborg. Zámek je obklopený vodním příkopem a je spojen s krásnou francouzskou zahradou (kterou jsme bohužel pod sněhem nemohli dostatečně ocenit:-). Z tří kodaňských paláců (Amalienborg, Christianborg a Rosenborg) nám tento připadal nejatmosféričtější a nejzajímavější.

Jen kousek od Rosenborgu směrem na severozápad je Národní Galerie (Vstup 70 DKK). Bohužel jsme neměli čas nahlédnout dovnitř, ale příště to hodláme napravit. Jsou zde k vidění díla Rubense či Rembrandta, sochy, malířské umění, grafiky, sbírka dánského umění. kodan-2009-nyboder1

Další kroky nás zavedly do námořnické vesničky Nyboder. Ta je tvořená dlouhými řadami žlutých domků se zelenými okenicemi, které byly ve 30.letech 18.století postaveny pro námořníky sloužící králi a jejich rodiny. V domcích dodnes žijí potomci původních námořníků. Nyboder je klidná čtvrť, kde nepotkáte téměř nikoho, ale právě proto si můžete užít tu pravou atmosféru “staré” Vídně.

kodan-2009-kastelletZ Nyboderu je už jen chvilka ke Kastelletu neboli Citadele. Je to vojenská pevnost ze 17.století postavená na ostrůvku o pětiúhelníkovém půdorysu. Prošli jsme kolem Gustafs Kirke na “pevnině” a pak jsme zapluli mezi červené kasárny, minuli větrný mlýn a kapli a také vojáky se samopaly. Ale nejvíc nás asi potěšilo, když jsme v areálu našli veřejné toalety.

kodan-2009-mala-morska-vilaKdyž projdete Citadelou na východ až na druhou stranu ostrůvku, vyjdete u malého přístaviště, kde se nachází snad nejznámější objekt Kodaně, ne-li celého Dánska. Je jím Socha malé mořské víly (Lille Havfrue), která je dílem sochaře Edvarda Eriksena. Jde o zobrazení známé pohádkové postavy z pera H.CH.Andersena. Modelem prý sochařovi stála jeho žena, baletka. Na současném místě je od r.1913, a to zásluhou Carla Jacobsena, majitele pivovaru Carlsberg.

Směrem na jih narazíte na fontánu Gefion Springwand. Fontána zpodobňuje zvířecí spřežení tažené severskou bohyní Gefjun. Je to největší monument k Kodani a autorem je Anders Bundgard. A asi ani nepřekvapí, že fontánu městu daroval Carlsberg ke svému 50ti letému výročí existence. kodan-2009-amalienborg

Od fontány jsme pokračovali stále na jih až k paláci Amalienborg, který je sídlem dánské královny. Její přítomnost poznáte na základě vyvěšené vlajky na střeše jedné ze 4 identických budov paláce. Pochází z poloviny 18.století, ale do rukou královské rodiny se dostal až o půlstoletí později. V jedné z budov je muzeum (Vstup 55 DKK), ve kterém si můžete prohlédnout autentické pokoje královské rodiny, jak vypadaly v době svho užívání. Muzeum není nijak rozsáhlé, ale za návštěvu stojí. kodan-2009-nyhavn

Náš první den jsme zakončili v přístavu Nyhavn a na náměstí Kongens Nytorv. Nyhavn neboli “Nový přístav” je takové historické centrum Kodaně. Pohybuje se tu nejvíc turistů a najdete tu řadu restaurací v barevných domcích podél vody. Venku byla sice zima, ale restaurace měly vyndané stolky ven na ulici apro návštěvníky měly připravené deky na zahřátí:-).

Na konci přístavu je nástupiště pro výletní lodě. kodan-2009-kongens-nytorvNáměstí Kongens Nytorv příléhá ke konci Nyhavnu a jde o největší náměstí v Kodani. Na náměstí stojí bodova Národního divadla a také velký obchodní dům Magasin do Nord. Také tu najdete nejznámější dánský hotel – d’Angleterre. Uprostřed náměstí se tyčí socha Christiana V.

Z náměstí jsme pak již pokračovali do hotelu. Bylo ještě brzy – něco kolem 16 hodiny, takže jsme měli čas dát si předvečerního šlofíka a pak odpočatí vyrazit na večeři. V průběhu celého dne jsme se věnovali geocachingu a vzhledem k tomu, že v hotelu měli bezdrátové připojení na internet, mohli jsme nálezy keší zapsat ještě v den “odlovu.”

Powered by WordPress